پای درس اخلاق استاد (۱+؟)

بسم الله الرحمن الرحیم

بحث های روز پنج شنبه در دو بخش خلاصه می شد که بخش اول مربوط بود به مسائل اخلاقی و بخش دوم شرح کوتاهی از نهج البلاغه وجود مبارک امیرمؤمنان (علیه السلام) که آن هم مناسب با بحث های اخلاقی بود. در بحث های اخلاقی به این نتیجه رسیدیم که اخلاق با نیروی عزم و ارادۀ ما کار دارد؛ یعنی به بخش انگیزه برمی گردد؛ بخش اندیشه را هم فرهنگ و علم تأمین می کند. ما بسیاری از چیزها را می دانیم که بد است و بسیاری از چیزها را می دانیم که خوب نیست؛ ما در بسیاری از مسائل، مشکل علمی نداریم؛ چون آن مطالب دقیق علمی را از همۀ ما نخواسته اند؛ اگر ما به همان مقداری که می دانیم، عمل کنیم، مشکل ما حل می شود. تولیت عمل به عهدۀ عقل عملی است؛ همان که در روایات ما آمده «ما عُبد به الرحمن و اکتُسِبَ به الجِنان»؛[۱] ما تمام کوششمان باید صرف این امر شود که بخش عزم و اراده و اخلاص را تقویت کنیم؛ اگر این بخش تقویت شود یعنی بخش عملی ما تقویت شود، آنچه را که نمی دانیم، به ما خواهند داد. از همین باب است که فرموده اند: «مَن عَمِلَ بِما عَلِم کفِی ما لم یعلم»؛[۲] یعنی اگر کسی به آنچه می داند، عمل کند ادامه مطلب …

مژده … مژده …

با یاری خدا با آغاز سال جدید فاز اول بانک سی دی هیئت حضرت حر (علیه السلام)
با حدود ۳۳۰ عنوان سی دی در ۱۱ موضوع راه اندازی شد …

دوستان میتونند از اولین جلسه ای که اومدند دار الاحرار از بانک سی دی استفاده کنند.
ادامه مطلب …

کرامت امام رضا(ع) به نقل از دکتر محمد اصفهانی

این ماجرا رو بنده خودم [محمد اصفهانی] بی واسطه از گوینده آن آقای « ا.آ » که از خادمین حرم حضرت رضا (علیه السلام)هستند در مشهد مقدس شنیدم آقای « ا.آ » تعریف کردند:

کشیک کفشداری داشتم ؛ نوبتِ من شب بود ؛ معمولا بین ما خادمین رسمه که اگه حاجتی یا مشکلی داشته باشیم غذای نوبت کشیکمون رو نذر حضرت رضا(علیه السلام)می کنیم و تقریبا بی استثنا مشکلمون حل میشه و حاجت روا میشیم مگر اینکه چیزی خارج از صلاح و خیر درخواست کنیم تازه همون هم بزودی حکمتش برامون روشن می شه و با این التفات ؛ راضی می شیم . . .

خلاصه ایشون اینطور ادامه دادند:

ادامه مطلب …

کربلا قبله ی دلهاست خدا می داند …

بسم رب الحسین علیه السلام

سلام بر همه ی دوستان

هنوز هم که چند ساعتی تا حرکت بیشتر نمونده باورم نمی شه …

ای کاش از خواب بیدار بشیم و بفهمیم داریم مشمول چه لطفی می شیم و بفهمیم که راهی که می خواهیم برویم راه عشقی است که هیچش کناره نیست و آنجا جز آن که جان بسپارند چاره نیست…

شعر زیر از سید حمید رضا برقعه ای است :

هنوز شوق تو بارانی از غزل دارد                                  نسیم یک سبد آیینه در بغل دارد

خوشا به حال خیالی که در حرم مانده                          و هر چه خاطره دارد از آن محل دارد

به یاد چایی شیرین کربلایی ها                                   لبم حلاوت “احلی من العسل” دارد

چه ساختار قشنگی شکسته است خدا                       درون قالب شش گوشه یک غزل دارد 

بگو چه شد که من اینقدر دوستت دارم؟                        بگو محبت ما ریشه در ازل دارد

غلامتان به من آموخت در میانه ی خون                         که روسیاهی ما نیز راه حل دارد

اونایی که جا موندید ! شما راهی ها را دعا کنید چون ذعای دل شکسته به اجابت نزدیکتره . و راهی ها هم بنا به وظیفه ی برادری شما را یاد می کنند .

یاحق

پای درس اخلاق استاد شماره (؟)

بسم الله الرحمن الرحیم

در بحث های اخلاقی اخیراً به این قسمت رسیدیم که اخلاق از مراحل میانی کسی است که در صدد سیر الی الله است. مستحضرید که همۀ ما به طرف ذات اقدس الاهی رجوع می کنیم؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم «یا أَیهَا الْإِنسَانُ إِنَّک کادِحٌ إِلَی رَبِّک کدْحاً فَمُلاَقِیهِ»؛ این اصل اول بود. اصل دوم این است که اگر خود ما این راه را نرویم ما را می برند؛ اگر رفتیم، با روح و ریحان همراهیم و اگر بردند، با «خُذُوهُ فَغُلُّوهُ» همراهیم. چه بهتر که این راه را برویم. اصل سوم آن است که بالأخره هر راهی، زاد و توشه، و رفیق و همراه می خواهد. این راه طولانی و ابدی را بدون این وسایل نمی شود پیمود. زاد را قرآن مشخص کرده است؛ رفقا را نیز قرآن کریم مشخص نموده است؛ اما راحله را اهل بیت (علیهم السلام) مشخص کرده اند. دربارۀ زاد، ذات اقدس الاهی فرمود: «تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیرَ الزَّادِ التَّقْوَی» و در باب رفقا در سورهٴ مبارک نساء مشخص فرمود که «وَ مَن یطِعِ اللّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِک مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَیهِم مِنَ النَّبِیینَ وَ الصِّدِّیقِینَ وَ الشُّهَدَاءِ وَ الصَّالِحِینَ وَ حَسُنَ أُولئِک رَفِیقاً.» اگر کسی مطیع خدا و پیامبر باشد، در بخش اعتقاد، اخلاق و عمل، رفقای خوبی دارد. با نبیین، صدّیقین، صلحا و شهدا همراه است. این ها همراهان ما هستند و رفاقت خوب آن ها به این است که نمی گذارند ما در راه بمانیم. اگر زاد ما کم باشد، تأمین می کنند؛ کمبود راحلۀ ما را ترمیم می کنند؛ و اگر خسته و وامانده شدیم، آن ها کمک می کنند. این ها رفقای خوب ما هستند.

  ادامه مطلب …

هیئت

سلام

امام علي (عليه السلام): در انتظار فرج باشيد و از رحمت خدا نوميد نشويد

جلسه ي اين هفته باز هم ساعت ۷:۳۰ در دارالاحرار مي باشد.راستي بحث جواني ارائه مي شود که پيامک آن به دستتون رسيد

عشق یعنی …

عشق یعنی « همت » و یک دل خدا

توی سینه اشتیاق کربلا

عشق یعنی شوق پروازی بزرگ

در هجوم زخم‌های بی‌صدا

عشق یعنی قصة عباس و آب

در « طلاییه » غروب آفتاب

عشق یعنی چشم‌ها غرق سکوت

در درون سینه، اما انقلاب

عشق یعنی آسمان غرق خون

در شلمچه گریه‌گریه…. تا جنون

عشق یعنی در سکوت یک نگاه

نغمة انا الیه راجعون

عشق یعنی در فنا نابود شدن

در میان تشنگان ساقی شدن

عشق یعنی در ره دهلاویه

غرق اشک چشم، مشتاقی شدن

عشق یعنی حرمت یک استخوان

یادگار از قامت یک نوجوان

آنکه با خون شریفش رسم کرد

بر زمین، جغرافیای آسمان

پاسخ یک گرافیست ایرانی به توهین سامسونگ به ایران

سلام

همانطور که میدونید در یکی از تبلیغات شرکت سامسونگ چند جاسوس موساد به طور کامل بر یکی از سایت های هسته ای ایران نفوذ دارند. وبعد با یک تَب لِت سامسونگ آنجا را منفجر میکنند.

ویک ایرانی مسلمان اینگونه پاسخ داده …

ادامه مطلب …

درد دل

سلام بعضی جاها که میری میگن گرونیه فحش به مسئولین میدن هر چی میخوان به رهبر عزیزتر از جونمون میگن و….. گرونیه هست درسته ولی ای کاش یکی میفهمید اولا این گرونیا خیلی هاش جهانیه دوما ما تو تحریم بعضی کالا ها هستیم جوون ما به جای اینکه به غیرتش بربخوره با تحریم مبارزه کنه بشه یه شهریاری ویا احمدی روشن .بعد اینکه در بهترین خانواده رشد میکنه به بهترین مدرسه میره و بهترین دانشگاه قبول میشه …. تمام افتخارش میشه کشیدن مواد مخدر ویا داشتن دوست از جنس مخالف (حیف نون) باید به این وضعیت برسیم…… اما همه کسانی که چشم دیدن سربلندیه ایران عزیزمون را ندارن چه خارج کشور و چه داخل کشور بدونن هنوز جوانهایی هستن که پشت سر رهبرشون محکم ایستادند و مثل چمرانها ءهمتهاو…. هر سنگی جلوی پاشون بیافته کم نمیارن وتا شهادت پای آرمانهاشون می ایستن ادامه داره…..